Розрахунок вартості

      «Скільки коштуватиме прес-форма?» - Найпоширеніше питання при зверненні до виробника оснастки. Найчастіше замість відповіді на таке, здавалося б, просте питання, клієнт отримує масу малозрозумілої інформації, яка заплутує його ще більше.

Замість того, щоб озброїтися виразною цифрою та продовжувати свої розрахунки, він змушений складати докладні запити та вести тривале листування з виробником.

Прочитавши цей розділ нашого сайту, ви дізнаєтеся, як розраховується вартість прес-форми та від яких параметрів вона залежить. Ви побачите приклад калькуляції реальної прес-форми та зможете зрозуміти як вона складається.

       Розрахунок вартості форми завжди починається з формулювання завдання. Один і той же виріб може виготовлятися на формах, що кардинально відрізняються. Так, вартість прес-форми на мільйон змикань приблизно вдвічі перевищує вартість аналогічної форми на двісті тисяч. Так що, в будь-якому випадку, до початку розрахунку необхідно визначитися з якого матеріалу виготовлятиметься виріб, якої продуктивності випуску необхідно досягти, скільки деталей має відливатись за один цикл і на яких поверхнях допустимі сліди від литників та штовхачів.

Сам виріб потрібно представити у вигляді зразка, креслення, 3D моделі або просто ескізу. Один замовник якось надав нам фотографію прес-форми із нанесеними на неї кульковою ручкою розмірами). Панове, такі методи роботи нами не прийнятні, поважайте свій і наш час. За досить високої вартості виробу технічна документація має бути складена на найвищому рівні. Найзручніше надіслати нам 3D модель і плоскі креслення з технічними вимогами, оскільки все це дає найповніше уявлення про виріб. У будь-якому разі, перед запуском прес-форми у виробництво докладна тривимірна модель буде підготовлена ​​та погоджена із замовником.

        Коли завдання поставлено, приступають до ескізного конструювання форми на комп'ютері. Основна мета такого конструювання – визначити перелік необхідних компонентів, габарити формоутворювальних плит та знаків, розміри електродів для електроерозії. Ми не тільки визначаємо склад комплектуючих, але й оцінюємо трудомісткість робіт із виготовлення прес-форми. На основі цих даних надалі складається докладна калькуляція.

Ескізне конструювання є визначальною ланкою у виготовленні прес-форми, оскільки саме в ньому закладаються всі майбутні технологічні рішення. Якщо завдання нове, нетипове, то цим етапом зазвичай займається провідний конструктор та директор підприємства.
Від чого залежить вартість прес-форми?

Перш ніж перейти до розрахунку, перерахуємо основні параметри виробу, що впливають на вартість прес-форми:

    - Габаритні розміри виробу. Чим більший розмір, тим більша і важча форма, тим дорожче її обробка. Ми можемо грубо прив'язати вагу майбутньої прес-форми до ціни. Даний метод дозволяє на початковому етапі визначити порядок цін та доцільність подальшої співпраці.
    - Кількість гнізд прес-форми. В одній прес-формі можуть бути кілька однакових або однорідних виробів. Звичайно, це веде до збільшення загальних габаритів та ціни форми.
    - Наявність піднутрінь. Будь-яке піднутрення у виробі потребує додаткового рухомого елемента. Це збільшує вартість комплектуючих та робіт.
    - Ресурс форми. Для забезпечення більшого ресурсу необхідно використовувати твердішу сталь. Така сталь коштує дорожче та її складніше обробляти. Також додатково може бути виконане хромування формоутворюючих поверхонь деталей прес-форми.
    - Надійність конструкції форми. Більший ресурс пред'являє вищі вимоги до конструкції форми. Він призводить до необхідності використання додаткових напрямних, вкладишів та підп'ятників, замків по лінії змикання та інших компонентів.
    - Тип використовуваної літникової системи. Найдешевші - прямі та бічні літники. Точковий литник вже вимагатиме використання додаткової плити форми, а гарячеканальний - застосування дорогих комплектуючих гарячого каналу та контролера.
    - Тип системи, що штовхає. Типовими рішеннями є знімання циліндричними штовхачами та знімання повітрям. Використання штовхачів складної форми, а особливо плити знімання, веде до ускладнення конструкції та, як наслідок, деякого подорожчання.
    - Вимоги до поверхні деталі. Нанесення шагрені або дзеркальне полірування є додатковими опціями та це також вплине на остаточну ціну прес-форми.

Калькуляція прес-форми

     Для обліку всіх цих параметрів, та безлічі інших, менш значущих, становлять таблицю розрахунку ціни, у якій фіксуються всі основні характеристики майбутньої прес-форми. Підсумкова вартість форми складається з чотирьох основних доданків:

     - вартість матеріалів та комплектуючих
     - вартість робіт
     - накладні та транспортні витрати
     - прибуток виробника

      Загальні принципи та методи розрахунку ціни прес-форм є однаковими незалежно від того, де розташований виробник: в Україні, Туреччині, Китаї чи Італії. Галузь сильно глобалізована і виробники у різних країнах дуже схожі один на одного. Хоча ціна однакових прес-форм, наприклад, в Україні та Німеччині сильно відрізнятиметься. Здогадайтеся де дорожче? Звичайно, ми ведемо розмову про сучасних виробників, а не про старі інструментальні ділянки радянських оборонних заводів.

 

 Розглянемо розділи типової калькуляції прес-форми.

- Вартість матеріалів та комплектуючих

     Цей розділ є основним для розрахунку. Від 30 до 50 відсотків вартості прес-форми становлять матеріали. Ринок комплектуючих до прес-форм є дуже конкурентним, і для замовника перевірка правильності розрахунку ціни комплектуючих зазвичай не становить великої праці.

Сталеві пакети, формоутворюючі плити та матеріал електродів оцінюються за вагою. Тут важливо розуміти, що вага береться розрахункова, виходячи з розмірів блоків до їх обробки.

Природно, що вага готової прес-форми, буде дещо меншою від суми ваг вхідних матеріалів.

Окремим рядком враховується ціна блоку гарячого каналу. Це досить дорогий виріб, та його використання у формі веде до значного підвищення її вартості.

Наприкінці розділу оцінюється вартість інших комплектуючих: штовхачів, клинів, вкладишів, втулок та іншої дрібної комплектації. Ця частина не є визначальною і зазвичай вважається приблизно, виходячи з минулого досвіду.

- Вартість робіт

     Трудомісткість виготовлення прес-форми розраховується у другому розділі калькуляції. Перелік робіт завжди стандартний: конструювання, фрезерні роботи, електроерозія, шліфування та полірування, збирання. На нашому підприємстві закладено вартість нормогодини для кожного виду обладнання, яка й множиться на кількість необхідних годин для механічної обробки деталей прес-форми.

- Послуги підрядників, податки, накладні та транспортні витрати

     Також тут враховуються витрати на пересилання зразків та транспортні витрати з доставки комплектуючих та готової прес-форми.

- Прибуток підприємства

       Це найпростіший і зрозуміліший розділ калькуляції, що складається з одного рядка. Прибуток виробника зазвичай закладається в діапазоні від 10 до 20%, залежно від розміру та складності замовлення.

      Як ви бачите, розрахунок вартості прес-форми є достатньо об'ємною роботою, що вимагає врахування багатьох факторів. На початковому етапі, враховуючи наш багаторічний стаж, ми можемо оцінити вартість простої прес-форми, виходячи з аналогії, ґрунтуючись лише на своєму досвіді. Таку оцінку ми зазвичай використовуємо у тому, щоб дати замовнику загальне уявлення про порядок витрат, але у будь-якому разі, перед укладенням договору, робиться детальний розрахунок.